aktualności

Witajcie na autoryzowanej fanowskiej stronie, poświęconej kultowemu już, polskiemu komiksowi - FUNKY KOVAL.
Podstawowe założenie jakie przyświeca nam w związku z niniejszą stroną,
to zebranie w jednym miejscu, wszystkiego co dotyczy tego komiksu,
jego autorów, bohaterów, ekranizacji, itd.

Jeśli macie jakieś ciekawe materiały, zapraszamy do współpracy.

Odpowiadamy od razu na pytanie: Co to znaczy, że strona jest autoryzowana?
Otóż strona powstaje w ścisłej współpracy z twórcami postaci Funky Kovala: Maciejem Parowskim, Bogusławem Polchem i Jackiem Rodkiem.
Z nimi po prostu weryfikujemy większość informacji, zamieszczanych na tej stronie, dzięki czemu gwarantujemy wiarygodnosć publikowanych materiałów.2 października 2014

Witamy po długiej przerwie - zaczęło się znowu ciekawie dziać wokół Funky Kovala, więc wracamy.
Dziś rozpoczynamy aktualizację strony, tym bardziej, że jutro startuje MFKiG w Łodzi i "Kovalowe" premiery właśnie tam będą miały miejsce :)


5 kwietnia 2012


5 kwietnia 2012

Pyrkon 2012 już za nami. Był na nim m.in Maciej Parowski, którego "złapała" kamera Hyper+. Relację z Pyrkonu i wywiady z Maćkiem, Grzegorzem Rosińskim, Tomaszem Kołodziejczakiem, oraz innymi Mistrzami Fantastyki, zaprezentuje telewizja Hyper+ już 6 kwietnia o godzinie 21:30 w programie "On the Road". Zapraszamy w imieniu realizatorów programu.


28 lutego 2012

W sekcji opisującej epizod "Na białym szumie", zamieściliśmy krótką wypowiedź Macieja Parowskiego na temat jego powstawania.

26 lutego 2012

W grudniowym numerze Nowej Fantastyki (12/2011), w dodatku specjalnym DODATEK WOJENNY 1981 - 2011, mieliśmy okazję spotkać Funky Kovala w nietypowej formie - 6-cio planszówce p.t. Na białym szumie.
Ta krótka, czarno-biała historia, wydana jednorazowo przez Narodowe Centrum Kultury, prawdopodobnie zostanie jeszcze raz wydana w wersji kolorowej. Nie wiemy jeszcze gdzie i kiedy, ale wiemy, że Bogusław Polch otrzymał już blaudruki i przygotowuje plansze w kolorze.


28 września 2011

Za dwa tygodnie, dokładnie 11 października b.r., do księgarń ma trafić czwarty album Funky Kovala - "Wrogie przejęcie", zamykający kolekcjonerską serię Wydawnictwa Prószyński.
Wewnętrzne strony okładek, mają zawierać wywiady z Maciejem Parowskim i Bogusławem Polchem przeprowadzone 21 września, dotyczące powstawania tej części przygód Funky'ego. Autoryzowane wywiady dostarczyliśmy w dniu dzisiejszym do Wydawcy. Każdy tekst liczy około 6300 znaków - mamy nadzieję, że nie będzie żadnych cięć. Fragmenty wywiadów pominięte w wersji drukowanej, zamieścimy na naszej stronie po 11 października.
10 czerwca 2011

Wczoraj - 9 czerwca, do księgarń trafiła druga część wydania kolekcjonerskiego Funky Koval'a - "Sam przeciw wszystkim". Poniżej prezentujemy okładkę trzeciej części - "Wbrew sobie". Oficjalna data premiery to 25 sierpnia.
26 maja 2011

Już 9 czerwca do księgarń trafi druga część wydania kolekcjonerskiego Funky Koval'a - Sam przeciw wszystkim. Oto oficjalna notatka którą otrzymaliśmy z Wydawnictwa Prószyński:
"Czerwiec zapowiada się niezwykle interesująco! Na początek drugi tom przygód kosmicznego detektywa, czyli „Funky Koval. Sam przeciw wszystkim” (materiały dodatkowe to szkice okładek, dodatkowe sceny, przygotowane z myślą o posterach Funky’ego, a także krok po kroku pokazany proces powstawania planszy!). W opinii większości czytelników, część druga jest najlepszą spośród cyklu perypetii legendy polskiego komiksu."28 kwietnia 2011

Zapraszamy do lektury majowego numeru Nowej Fantastyki. Znajdziecie w niej oczywiście kolejną część przygód Funky'ego. Polecamy także zamieszczoną na stronie 75, obiektywną recenzję autorstwa Waldemara Miaśkiewicza, na temat wznowienia przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka albumu Bez oddechu.

28 kwietnia 2011

Otrzymaliśmy oficjalną informację z Woblinka, o najlepiej sprzedajacych się pozycjach w formie e-booków. Komiksy Funky Koval są od stycznia w ścisłej czołówce.
Na dzień dzisiejszy, album WBREW SOBIE zajmuje czwarte miejsce po następujących książkach:

  1. Wytropić Eichmanna. Pościg za największym zbrodniarzem w historii

  2. Gangster. Prawdziwa historia agenta FBI, który przeniknął do mafii

  3. Samsara. Na drogach, których nie ma (książka multimedialna: filmy, zdjęcia, mapy, audio)


Zaledwie kilka pozycji dalej, bo na miejscu ósmym, znajduje się album SAM PRZECIW WSZYSTKIM. Jako ciekawostkę dodamy, że w miesiącu styczniu 2011, Funky był na miejscu trzecim!

22 kwietnia 2011... i Wiele, Wiele Dobrego, zarówno w świecie Kovala, jak i w naszym codziennym, jakże pełnym Fantazji przez Duże "F", Życzy Zespół www.FunkyKoval.pl.

19 kwietnia 2011

Na stronie EXPERYMENTT - recenzja dobrej książki, znajdziecie artykuł-recenzję wznowienia Bez oddechu, autorstwa Doroty Jędrzejewskiej "Kosmiczna kariera Funky Kovala".
Zapytany o nią Bogusław Polch powiedział: "Recenzja jest obiektywna i napisana z wdziękiem - uwaga, nie znam recenzentki, lecz znamienne jest, że jest to pierwsza recenzja dotycząca Funky Kovala napisana przez kobietę, z elementami kobiecego spojrzenia."

12 kwietnia 2011

Dzisiejsza Gazeta Wyborcza opublikowała na stronie 14-ej artykuł Wojciecha Orlińskiego "Zupełnie jak ludzie, Funky". Zapraszamy do lektury.

4 kwietnia 2011

Producenci filmu "Funky Koval" ogłosili regulamin konkursu na plakat promujący film. Szczegóły (w tym skrócona wersja regulaminu w języku polskim) dostępne są w sekcji EKRANIZACJA

4 kwietnia 2011

W dniu jutrzejszym na półki księgarń trafi wznowienie albumu "Bez oddechu" w edycji Prószyńskiego. Jacek Rodek w dniu dzisiejszym odebrał egzemplarze autorskie. Oto co powiedział o tym wydaniu:
- cieszę się. że Wydawnictwo Prószyński wydało i przypomniało czytelnikom postać Fynky'ego,
- bardzo dobrym pomysłem było umieszczenie zdjęć pierwowzorów naszych bohaterów,
- niestety nie przemawia do mnie szata graficzna okładki. Nie będę analizował szczegółowo koloru, tytułu, grafiki itd, po prostu ogólnie nie odpowiada mi ta koncepcja okładki. Uważam, że tak jak w wydaniu Egmontu z 2002 roku, można było zaprojektować / narysować całkowicie nową, specjalną okładkę do tej edycji. Okładka z wydania Egmontu jest bardzo dobra,
- co do wyszczególnienia na okładce kto, co robił, to wszyscy przecież to wiedzą, i jest to przerost formy nad treścią.

Zdjęcie Jacka Rodka z nowym albumem, znajdziecie w Galerii "Bez oddechu" Prószyńskiego - marzec 2011

30 marca 2011

Bogusław Polch odebrał egzemplarze autorskie albumu Funky Koval "Bez oddcechu" w edycji Wydawnictwa Prószyński. Oto co powiedział o tym wydaniu:
- jestem ogólnie zadowolony z tego wznowienia, szczególnie ze względu na to, że w stosunkowo krótkim czasie, zostaną w jednej formie wydane wszystkie cztery części,
- co do okładki mam mieszane uczucia. Oczekiwałem którejś ze swoich autorskich okładek - zresztą w tym celu wypożyczyłem do wydawnictwa oryginalne materiały,
- telefonicznie zostałem poinformowany o tym, że zostanie wykorzystany kadr ze środka komiksu, który to będzie i jak zostanie zrobiony - od razu wskazałem, że będzie błąd, ponieważ Funky w efekcie będzie miał dwa kolczyki i zostanie pozbawiony przedziałka. Dzięki tej uwadze uniknięto poważnej, moim zdaniem, wpadki,
- podoba mi się zarówno zastosowany efekt lustra, jak i czarna oprawa,
- szczególnie jestem zadowoly, że na okładce określono kto, za co odpowiada, i że przy moim nazwisku użyto słowa "grafika" a nie "rysunki" (pomimo, że na wewnętrznej stronie tytułowej pozostawiono słowo "rysunki") - wyjaśniłem im, że moja rola to nie tylko narysowanie rysunków w kadrach, ale m.in. aranżacja planszy - czyli ogólnie właśnie grafika (nie nalezy mylić z oprawą graficzną albumu).


Zdjęcie Bogusława Polcha z nowym albumem, znajdziecie w Galerii "Bez oddechu" Prószyńskiego - marzec 2011

30 marca 2011

Maciej Parowski odebrał egzemplarze autorskie albumu Funky Koval "Bez oddcechu" w edycji Wydawnictwa Prószyński. Oto co powiedział o tym wydaniu:
- okładka mi się podoba, jest oryginalna, - zastosowana czcionka w tytule z efektem poziomego przeplotu (nawiązująca do Blade Runnera) sugeruje styl retro, a efekt lustra pod grafiką - nowoczesność,
- zastosowanie kadru ze środka komiksu na okładce, jego mocne powiększenie, powoduje ukazanie pewnej magii i szlachetnego stylu komiksu,
- podoba mi się uwypuklenie na okładce autorów z wyszczególnieniem tego kto, co robił,
- wydanie kolekcjonerskie moim zdaniem nie musi mieć od razu twardej oprawy. Komiks jest w eleganckiej powlekanej - błyszczącej okładce, i jest w porządku. Zresztą ja jestem z pokolenia które woli miękkie okładki. Nie lubię twardych okładek, bo książki są przez to ciężkie, a ja zawsze dużo ich noszę w torbie przy sobie,
- zadowolony jestem ze wnowienia, ponieważ wiąże się z tym komiksem wiele pozytywnych wspomnień - dzięki temu otrzymałem pewnego rodzaju osobistą podróż sentymentalną,
- dobrze, że na wewnętrznej okładce pokazano zdjęcia pierwowzorów naszych bohaterów (poza Daną Polch, zdjęcia są aktualne). Teraz czytelnicy mogą zobaczyć, kim się posługiwaliśmy z naszej rzeczywistości. Podczas tworzenia komiksu, odniesienie do tych rzeczywistych osób, dawało nam niesamowite możliwości - dzięki temu przemieszczanie się pomiędzy rzeczywistością a fikcją było łatwiejsze i ciekawsze. Z jednej strony łatwiej się nam pisało, ale z drugiej robiliśmy to z większą uwagą i ostrożnością, - nie daliśmy zdjęcia Pana Urbana, żeby uniknąć ewentualnego procesu... (śmiech),


Zdjęcia Macieja Parowskiego z nowym albumem, znajdziecie w Galerii "Bez oddechu" Prószyńskiego - marzec 2011

30 marca 2011, godz. 10:34

Album Funky Koval "Bez oddcechu" w edycji Prószyńskiego trafi na półki księgarń 5 kwietnia!!! Termin ten jest już pewny i ostateczny. Albumy są ometkowane. Egzemplarze promocyjne trafiły już do redakcji. Egzemplarze autorskie odebrali już Maciej Parowski i Bogusław Polch. Pobrane zostały także egzemplarze dla Jacka Rodka (otrzyma je w najbliższy poniedziałek o godz. 10:00).
Termin 5 kwietnia wynika z innych planów wydawniczych i promocyjnych wydawnictwa, z którymi premiera albumu nie może kolidować.

23 marca 2011

Premiera albumu Funky Koval "Bez oddcechu" w edycji Prószyńskiego przesunięta o kilka dni. Zmiana wynika z konieczności przeklejenia cen na albumach, która uległa zmianie z dotychczasowo planowanej 29,90 na 21,90 PLN!!!

23 marca 2011

Wydanie trzeciego albumu Funky Kovala - Wbrew sobie, dostępne jest od dziś w wersji elektronicznej.
Szczegółowy opis aplikacji Woblink i e-wydania Funky'ego, znajdziecie w "e-wydania - Woblink"

19 marca 2011

Wydanie dwóch pierwszych albumów Funky Kovala, dostępne jest w wersji elektronicznej. Trzeci będzie gotowy za kilka dni. Format EPUB dostępny jest przez aplikację Woblink na urządzenia Apple'a - iPad'a, iPod'a Touch i iPhone'a. Niedługo także na smartphone'y z systemem operacyjnym Android (np. Samsung Galaxy, telefony HTC) - obecnie trwają testy wersji BETA.
Cena jednego tomu wynosi 9,90 PLN
Szczegółowy opis aplikacji Woblink i e-wydania Funky'ego, znajdziecie w nowej sekcji "e-wydania - Woblink"

18 marca 2011

Otrzymaliśmy potwierdzenie z Wydawnictwa Prószyński i s-ka, planów druku kolejnych tomów Funky Koval:

  • czerwiec 2011 - Sam przeciw wszystkim
  • sierpień 2011 - Wbrew sobie
  • jesień 2011 - Wrogie przejęcie

Uwaga: wewnętrzny plan Wydawnictwa druku czwartego albumu to październik 2011 (o czym pisze np. Aleja Komiksu), jednak ze względu na to, że "Wrogie przejęcie" nie jest jeszcze zakończone (trwa druk w "Nowej Fantastyce"), i nie rozpoczęło się jeszcze kolorowanie plansz, podawany jest ogólnie bezpieczny termin "jesień", w celu uniknięcia nieporozumień i niepotrzebnych tłumaczeń. Dopiero gdy cała część będzie pokolorowana, będzie znany pewny termin druku tego albumu.

11 marca 2011

24 marca 2011, ukaże się wznowienie Funky Koval - Bez oddechu, w edycji kolekcjonerskiej wydawnictwa Prószyński i s-ka.
Planowana cena detaliczna: 29,90 zł.
Okładkę znajdziecie na naszej podstronie.
Zapowiedź wydania znajdziecie na stronie Wydawcy.
Kolejne tomy mają być wydawane regularnie w kolejnych kwartałach.
Efekt: czwarty kwartał 2011 to premiera albumowa Wrogiego przejęcia!

Podobno w tym wydaniu zobaczymy zdjęcie Danuty "Dany" - żony Bogusława Polcha - twarzy Brendy Lear.

9 marca 2011

Na podstawie artykułu Funky Koval do kina z dzisiejszego Pulsu Biznesu nr 47 (3316) / 2011 wiemy, że wcześniejsze informacje o budżecie filmu sięgającym 60 mln USD, były mocno przesadzone.
Planowany budżet wynosi 37 mln USD.

8 marca 2011

Poszukując okładek wydań zagranicznych Funky Kovala, natrafiłem na węgierską kolorową edycję drugiej części z 1989 roku (zdjęcie okładki znajdziecie w sekcji seria --> Sam przeciw wszystkim). Okazało się, że nikt z twórców NIC nie wiedział o tym wydaniu. Krótko mówiąc to jest PIRACKIE WYDANIE! Roland Von Ciel, producent filmu o Funkym Kovalu, który wychował się na Węgrzech, wyraził ubolewanie, że właśnie tam miała miejsce produkcja pirackiego wydania, jednak dodał, że produkowanie piratów / podróbek, jest najlepszym pochlebstwem :-)

4 marca 2011

Zapraszamy do nowej sekcji ARTYKUŁY. Zamieszczać tam będziemy to, co w formie drukowanej bądź elektronicznej, zostało kiedykolwiek opublikowane na temat Funky'ego. W ten sposób zamierzamy realizować jedno z podstawowych założeń naszej strony "wszystko o Funkym w jednym miejscu".
Zapraszamy do zapoznania się z pierwszymi czterema materiałami, autorstwa Adama Ruska i Bartosza Kurca.

25 lutego 2011

Zapraszamy do lektury marcowego numery Nowej Fantastyki i szóstego odcinka Funky Kovala Gra pozorów. Zdradzimy tylko, że długowłosy awatar Funky'ego, wybudza naszego bohatera z narkozy, po czym zaczyna się akcja całkowicie w realu.

14 lutego 2011

Na stronie www.funkykovalmovie.com, nastąpiła ważna zmiana: zamieszczono link (z polską flagą jako ikoną) z kontaktem do przedstawiciela producentów w Polsce, Pana Mateusza Droby. Pan Mateusz uruchomił stronę pod adresem www.przygodyfunkykovala.pl.

8 lutego 2011

Pierwsza galeria gotowa - co prawda zdjęcia pochodzą z 2009 roku, jednak był to pierwszy raz od wielu, wielu lat, gdzie wszyscy twórcy Funky'ego znaleźli się oficjalnie w jednym miejscu, w jednym czasie. oglądaj...
uwaga: autor dwóch ostatnich zdjęć jest nam nieznany. Zamieszczamy je wyłącznie jako ciekawostki ze spotkania podczas Awangardy, i nie rościmy sobie do nich żadnych praw. Jeśli zgłosi się do nas ich autor, chętnie zamieścimy jego imię i nazwisko.6 lutego 2011

Witajcie!

Domena FunkyKoval.pl była bardzo długo zarezerwowana, i ze względu na obowiązki zawodowe straszyła tekstem "strona w budowie". Teraz jednak ruszamy i dziękujemy Panu Mateuszowi Drobie, który jest koproducentem - przedstawicielem producentów filmu Funky Koval w Polsce, za maila, który stał się iskrą zapalną do poczynionych przez nas działań.

Pierwsze bardzo ważne informacje:
- strona będzie powstawała we współpracy z twórcami Faunky'ego, dlatego należy podkreślić, że pomimo iż jest to strona fanowska, to jest ona stroną autoryzowaną przez twórców naszego bohatera,
- strona będzie powstawała systematycznie, tzn. pozycje w zaproponowanym MENU, będą uzupełniane regularnie. Prosimy w związku z tym o wyrozumiałość dla pustych sekcji,
- strona będzie powstawała we współpracy z każdym, kto wyrazi taką chęć - jeśli macie ciekawe materiały, ciekawie piszecie i chcecie wziąć udział w tworzeniu niniejszej strony - zapraszamy do współpracy.
Piszcie na adres: miroslaw.sobiecki@mdgdata.pl.

Krótko mówiąc: ZACZYNAMY!