seria


Funky Koval - polska seria komiksowa autorstwa scenarzystów Macieja Parowskiego i Jacka Rodka, oraz rysownika Bogusława Polcha i twórczyni koloru, Danuty Polch zd. Czmoch - muzy Polcha i twarzy "Brendy".

Głównym bohaterem jest kosmiczny detektyw Funky Koval, który z pomocą przyjaciół i partnerów z prywatnej agencji detektywistycznej "Universs" tropi międzyplanetarne afery, nierzadko z podtekstem politycznym.

Komiks zdobył serca czytelników znakomitymi i bardzo starannymi rysunkami, intrygującym scenariuszem oraz licznymi odniesieniami do ówczesnej rzeczywistości PRL (stan wojenny, Jerzy Urban, Okrągły Stół) - mimo że akcja komiksu na Ziemi oficjalnie rozgrywała się w USA w latach osiemdziesiątych XXI wieku. Trzecia część komiksu zawierała bogate odniesienia do rodzącej się wówczas III RP.

Komiks publikowany był początkowo w wersji czarno-białej w czasopiśmie Fantastyka w latach osiemdziesiątych XX wieku. Następnie ukazał się w formie kolorowych albumów (przy czym dwa pierwsze zostały wydane, zanim trzecia seria ukazała się w Fantastyce).

Czwarta seria w wersji czarno-białej, drukowana jest obecnie w miesięczniku "Nowa Fantastyka".

Seria składa się z następujących części: